Menu

Results

Results

Please see below for the current monthly results for the current 2024 season. To access results from previous years scroll down the page to the results archive section.

January 2024

***Penn*** 1: Ashbridge Memorial NYD Open,100 anglers; 1st Martyn Wilding Scarborough cod 3.025kg (10), 2nd Mark Taylor Grimsby cod 2.875kg (9), 3rd Bret Bartram Barton cod 2.05kg (8), 4th equal cod 1.850kg Wayne Davison Thornton (7), John Taylor Grimsby (7), Paul Kemp Hull (7).  Juniors: 1st Rex Taylor Grimsby 0.425kg, 2nd C Bentley 0.375kg

***Penn*** 1: Holt SAC New Year Open, Kelling, 30 anglers; 1st Andy Gallagher Beccles 64 fish 17lb 4oz (3), 2nd Henry Randel Bodham 69 fish 16lb 12oz (2), 3rd Adrian Bordianu Taverham 54 fish 16lb 11oz (2)

 

***Penn*** 7: East Anglian Sea League, teams of five and open, Kelling 61 anglers; 1st Mark Wilson Lowestoft 48 fish 667 points (6), 2nd Steve Adams Chelmondiston 49 fish 589 points (5), 3rd Rob Tuck 43 fish 556 points (4), Zone winners; Adrian Bordianu Taverham 43 fish 535 points (2), Graham Adams Shotley 42 fish 511 points, (2), Dave Wright Southwold 39 fish 493 points (2), biggest fish was a flounder worth 44 points landed by Robert Stebbings Aldeburgh (2), Teams on the day;  1st World of fish 43 points, 2nd Team Breakaway 41 points, 3rd Italicanna 39 points, 4th R & R angling 29 points, 4th Birds Tackle 29 points, 6th Ipswich sea Anglers 28 points, 6th Tucky’s Young Guns 28 points, 8th Hartys Odd Bods 25 points, 9th Slap & Tackle 22 points, 10th Birds tackle & guns. 16 points, 11th A j Lead swingers 3 points.  Overall team results after round 4; 1st Team Breakaway 150 points, 2nd World of fish 141 points, 3rd Italicanna 136 points, 4th Ipswich Sea anglers 134 points, 5thR & R angling 130 points, 6th Birds Tackle 116 points, 7th Birds Tackle & Guns 101 points, 8th Tucky’s young Guns 94 points, 9th Slap & Tackle 88 points, 10th Hartys Odd bods 84 points, 11th AJ Lead Slingers. 21 points

 

***Penn Plus***7: Angling Trust Wyvern Open Shore competition, Slapton 139 anglers; The South West’s first major event in 2024 attracted a fantastic entry to the South Hams to fish the annual Angling Trust Wyvern Open Festival, with some competitors traveling from South Wales, Deal & the Isle of White.   Leading up to this event, the organisers make contact with the local whelk boat who sets his pots just off Slapton beach. He is always very accommodating to help us, and on weekend pushed his pots out a little further so as not to interfere with our event.  Many thanks on behalf of everyone, great to commercial and recreational anglers working together.    The weather conditions on the day saw a fresh north easterly backing easterly wind, Small Eyed Ray, Dab, garfish, whiting & dogfish were caught during the event, 68 competitors returned to the scales with fish to record. Main sponsor Julian Shambrook of Anyfish Anywhere presented the prizes, all of the sponsors for the day were thanked for their continued support also Stokeley farm shop for their hospitality and providing an excellent venue. Winner, of the event was Malcolm Stote Lymington, he recorded a Small Eyed Ray of 9.5lb and a Whiting of 0.975lb giving him a total of (170.56%).  The Region promotes the Angling Trust “Take Five” anti-litter campaign and encourages all anglers to leave the beaches cleaner than they found them. Results; 1st Malcolm Stote Lymington Whiting 0.975lb and Small Eyed Ray 9,50 lb (13), 2nd Shaun Moore Cardiff S E Ray 5.75 lb Whiting 1.33lb (12), 3rd John Johnson West Coast Dab 0.775lb Whiting 1.005lb (11), 4th Bobby Drew Teignmouth (10), 5th Jeff Fisk Bournemouth (9), 6thAdam Slack Teignmouth (8), 7th Dean Francis West Bay (7) 8th David Nicholls Blackdown (6), 9th Joe Walton Teignmouth (5) 10th Nick Fox Honiton (4)

 

***Penn*** 7: Anglesey match anglers winter league, Holyhead Breakwater, 52 anglers; bright sunshine and very little wind for the  2nd round and open of the Anglesey Match Anglers breakwater winter league series; 1st and winner of c zone after a proper battle with pipping Allan Hughes on the last few casts was Tony Bob Holyhead 93 fish 1896cm (5), 2nd Alan Price Rhyl and winner of d zone, carrying on his very consistent form with another great performance, with 84 fish 1727cm (4), 3rd Jim Morris Chester and winner of B zone was another angler on a brilliant run of form and has been  one of the most consistent anglers in the North West in recent years with 62 fish for 1331cm (4).  Winner of A zone Gary Wood Holyhead 58 fish for 1233 (2).  Longest fish of the night 70cm ray landed by Steffen Krajewski-Moore (2)

 

***Penn*** 7: East Fife New Year Cod Open Sweep Carnoustie – Ferryden light, 37 anglers; 1stMike Horn Kirkcaldy 7 fish 16lb 15oz (3), 2nd Stewart Falconer Arbroath 9 fish 16lb 10oz (2), 3rd Billy Buckley Glasgow 7 fish 14lb 9oz (2)

***Penn***7: Leinster league, Kilcoole, 72 anglers; The first leg of the 2024 Leinster League was fished at Kilcoole & Newcastle on a calm cold morning, coupled with a small tide made the fishing tough.  Results; 1st John Hughes South Shore 19 fish 396 points (7), 2nd James Ryan 15 fish 277 points (6), 3rd Ciaran Fogarty Dunn Brinn 11 fish 261 points (5). Longest fish was a 29cm Dab landed by Derek Kendrick (2)

***Penn*** 12: Edinburgh New Year Shore League, Newhaven, 28 anglers; 1st Mike Kyle Easthouses 20 fish 452pts (2), 2nd Steve Potts Gosforth 17 fish 360pts (1), 3rd Stevie Souter Edinburgh 14 fish 309pts.  Longest fish tie, Alan Haggon and Mike Kyle 30cm

 

***Penn***12: Fishon Tackle Round 1 Lee on Solent, 71 anglers;

1st Darren Bond Lancing zone D (7), 2nd Peter Row zone B (6), 3rd Darren Wilson zone A (5) Zone winner Steve Manning zone C (2).  Longest fish was dog fish of 60cm caught by Darren Bond

 

****Penn*** 13: Mike and Chris’s Winter Heaviest Cod League, 30 anglers; 1st Willie Kennedy 9lb 2oz (3), 2nd Chris Horn Kirkcaldy 8lb 8 1/2oz (2), 3rd Mike Kyle Easthouses 8lb 1oz (2), heaviest fish was a cod of 4lb 6oz landed by Gary Resin

***Penn Plus Match***13-14: The Asso, Hythe, 96 anglers;
1st Louie smith Deal 2 pts (19), 2nd Saul page Deal 4 pts (18), 3rd Ben Bradstock Honiton 5 pts (17), 4th Richard Yates St Margret’s Bay 6 pts (16), 5th George Smith Grimsby 8 pts, countback on fish points (15), 6th Sam Collier Dover 8 pts (14), 7th Andrew Dugdale Peel 8 pts (13), 8th Ben Price Holyhead 8 pts (12), 9th Andy Pemberton Fareham 9 pts countback on fish points (11), 10th Joe Croxon Canterbury 9 pts (10)
Zone winners; Andy Hurcombe Thanet zone D day one (4), Alan Price Rhyl Zone D day two (4).  Biggest fish was a Dover sole of 36cm to Ben price

***Penn*** 14: Holt SAC Norfolk Team Challenge Round 4, Salthouse, 32 anglers; 1st Paul Marshall Corby 31 fish 8lb 2oz (3), 2nd Jack Topping Lodden 32 fish 7lb 12oz (2), 3rd Henry Randell Bodham 35 fish 7lb 8oz (2)

***Penn*** 14: Wales Air Ambulance Open Amroth, 64 anglers including 4 ladies and 2 juniors fished with conditions like a sheet of glass. 18 anglers brought 21 fish to the scales, 15 Flounder, 2 Dogs, 2 Dabs and 2 Five Beard Rockling, though others undersized were caught.  Results; 1st Phil Evans Neyland 2 Flounder for 1Kg 495gms (6), 2nd Andy Young Saundersfoot LSD of 1Kg 085gms (5), 3rd Brian John Pembroke 1 Flounder of 795gms (4)

 

***Penn*** 14: Amble Sea Angling Club Open, 572 anglers; 1st Mel McIntyre 22lb 1.8ozs (20), 2nd Chris Guthrie Cramlington 17lb 2.6ozs (19), 3rd Keith Smith Blyth 11lb 7.0 (18), 4th Tommy Tate Sunderland 9lb 8.4 (17), 5th Michael Lazenby 9lb 6.0 (16), 6th Paul Smith South Shields 9lb 5.8 (15), 7th George Horner Scarborough 9lb 1.8 (14), 8th Alan Bound 8lb 5.0 (13), 9th Nick Westgarth 8lb 3.6 (12), 10th Wayne Leason Hull 7lb 13.6 (11), Heaviest fish landed by Chris Stringer Whitley Bay 7lb 5.8 (10)

 

***Penn*** 18: David Neil Bait Supplies Midweek Shore League South Stevenson 17 anglers; 1st Paul Oliver Hamilton 1 fish 18 pts (1), 2nd Tommy McCluskey Glasgow 2 fish 17 pts, 3 Neil McMillan Stevenston 2 fish 15 pts.  Biggest Fish Paul Oliver Flounder 18pts 26cm

***Penn*** 19: Edinburgh New Year Shore League, Seafield, 22 anglers; 1st Kyle Taylor Edinburgh 2 fish 50pts (2), 2nd Neil Cutler Gateshead 2 fish 49pts (1), 3rd Gordon Lyall Edinburgh 2 fish 48pts.  Longest fish Kyle Taylor 22cm

 

***Penn*** 20: Southern League round 1 of 12 & open, Portsmouth, 57 anglers; 1st Paul Stevens Worthing 7lb 12oz (5), 2nd Ben Arnold Brighton 6lb 12oz (4), 3rd Adrian Martin 5lb 11oz (3).  Heaviest fish land by Russell Preston Bristol (1)

 

****Penn*** 20: Mike and Chris’s Winter Heaviest Cod League 2023/24, Carnoustie to Ferryden Lighthouse, 32 anglers; 1st David Cargill Inchture 14lb 8oz, 2nd Anthony Tony Cook 10lb 11oz, 3rd Willie Kennedy 10lb 8oz.  Heaviest fish was a cod of 8lb 6oz landed by David Cargill

***Penn*** 20: Yorkshire Federation of Sea Anglers, Easington, 23 anglers; 1st George Smith Grimsby 13 fish 622 points (2), 2nd Gary Hutson Cleethorpes 6 fish 490 points (1), 3rd Tony Burman Cleethorpes 326 points

 

***Penn Plus Match*** 24-27: Irish Winter Beach Championships Co Wexford 106 anglers; 1st Saul Page Deal (20), 2nd Matt White Lancaster (19), 3rd Troy Francis Killarney (18), 4th Gareth Griffiths Barrow (17), 5th Richard Yates St Margret’s Bay (16), 6th Dave Wade Hove (15), 7th Frank Potter (14), 8th Ged Stevens Barrow in Furness (13), 9th Joey Brady (12), 10th Sam Collier Dover (11).  Zone winners; Dave Wright Southwold (4), Gary Wood Holyhead (4), Jurgen Van Rijswijk (4), Ryan Blair Larne (4), biggest fish 53cm Aaron Vambeck (4)

 

***Penn*** 25: David Neil Bait Supplies Midweek Shore League Prestwick, 21 anglers; 1st Dylan Griffins Troon 5 fish 142 points (2), 2nd Tommy McCluskey Glasgow 7 fish 68 points (1), 3rd Alec Bell Kilmarnock 4 fish 35 points.  Biggest Fish 39cm Flounder landed by Dylan Griffiths

***Penn*** 26: Edinburgh New Year Shore League, Portobello beach, 20 anglers; 1st Lindsay Bell Edinburgh 5 fish 116pts (2), 2nd Barry McEwan Port Seton 4 fish 102pts (1), 3rd Stevie Souter Edinburgh 4 fish for 100pts

 

***Penn*** 27: 2024 Porlock and Bossington series 45 anglers; 1st Dai Llewellyn (4), 2nd Shaun Moore (3), 3rd John Johnson (2), zone winner Julian Shambrook Torquay (1), heaviest fish, Conger 13lb 7oz landed by Dave Lane Weymouth (1).  A zone: Porlock Weir; 1stShaun Moore 18 fish 6 species 24lb 13oz, 2nd Steve Ace 17 fish 2 species 21lb 8oz, 3rd Cyril Cross 10 fish 1 specie 11lb 6.5oz, B zone: Bossington; 1st Dai Llewellyn 10 fish 2 species 26lb 12oz, 2nd John Johnson 10 fish 2 species 21lb 8.5oz, 3rd Dave Lane 7 fish 3 species 18lb 12oz, C zone: Bossington; 1st Julian Shambrook 10 fish 4 species 12lb 7oz, 2nd Jack Reynolds 2 fish 1 specie 11lb, 3rd James Waygood 4 fish 3 species 8lb 8.5oz

 

***Penn*** 27: Scottish Federation of Sea Anglers, open, Newhaven, 22 anglers; 1st Stevie Barrett 26 fish 754 pts (2), 2nd Chris Horn 32 fish 727 pts (1), 3rd Stevie Burns 32 fish 710 pts.  Longest fish landed by Stevie Barrett, 30cm cod Junior winner Erky Janyk 13 fish 313 pts

***Penn*** 27: Hastings SAC 9-2pm,

 

***Penn*** 28: East Region Shore League Aberthaw & Boverton, 83 anglers; 1st Shaun Moore Cardiff 11.1kgs (8), 2nd Lloyd Summers Caerphilly 9.1kgs (7), 3rd Gareth Swensson Barry 6.12kgs (6).  The weather turned out well for the first leg of the 2024 shore league. A moderate south easterly wind made it a little challenging on the dropping tide. Surprisingly the wind dropped to nothing on the flood. The fishing was patchy but 65 out of 83 anglers brought fish to the scales, 104kgs in all. 8 species of fish were landed including 3 different ray species, thornback, spotted & blonde, dogfish, conger eel, pouting rockling & codling. Top five individuals After the first leg; 1st Cardiff angler Shaun Moore fishing for new team Caerau SAC. Shaun weighed in 11.1kgs consisting of a brilliant blonde ray of 7.98 kgs which was the heaviest first of the match plus 3 conger eels.  2nd Knock Baits team member Lloyd Summers from Caerphilly with 9.02kgs, consisting of 7 conger eels & 2 rocking. Lloyd also won the most fish pool with 9 fish.  3rd Veals Mail Order team member Gareth Swensson from Barry with 6.12kgs consisting of 3 conger eels & a rockling.  4th South Wales Match-men team member Roy Tapper with 5.78kgs consisting of 4 conger eels a rocking & a pouting.  5th. Driftwood Anglers team member James Theyer with 5.75kgs consisting of a thornback ray & single dogfish.  Top Five Teams after the first leg; 1st South Wales Match-men with 409 fish points & 15 team points.  2nd Knockout Baits with 406 fish points &14 team points. 3rd Caerau SAC with 324 fish points & 13 team points.  4th Reel Fishing with 316 fish points & 12 team points.  5th Team Turkana with 313 fish points & 11 team Points

***Penn*** 28: Kent Flounder League Minster, 29 anglers; 1st Kaiden Collins Gillingham 56cm (2), 2nd Mark Cousens, Bearsted. 41cm (1)

February 2024

March 2024

April 2024

May 2024

June 2024

July 2024

August 2024

September 2024

October 2024

November 2024

December 2024

Results Archive

Sorry, the time allowance for your purchase has expired.

Your tickets have been un-frozen, if you wish to re-claim them, please try to purchase again.

Events